Strona główna»Artykuły»Systemy opłat drogowych w Europie – praktyczne wskazówki

Systemy opłat drogowych w Europie – praktyczne wskazówki

Prowadzenie firmy transportowej wiąże się nierozerwalnie z wnoszeniem opłat za autostrady za granicą. Warto w związku z tym znać systemy opłat drogowych, które obowiązują w poszczególnych krajach Europy. Podpowiadamy, jak w łatwy sposób płacić za przejazdy za pomocą jednego urządzenia.

Systemy opłat drogowych w Europie

Rozwój transportu samochodowego w połączeniu z otwarciem granic w ramach Unii Europejskiej znacząco zwiększył obciążenie autostrad i dróg ekspresowych. Państwa, chcąc dbać o infrastrukturę, są więc zmuszone do pobierania opłat za przejazdy. W niektórych krajach obowiązek wnoszenia opłat obejmuje tylko samochody powyżej określonej masy całkowitej (np. pojazdy powyżej 12t w Danii czy Wielkiej Brytanii, 7,5t Niemczech), w innych część autostrad jest darmowych (np. autostrady państwowe we Francji). Płatne są także przejazdy niektórymi tunelami i mostami, a także promy.

W jaki sposób możemy wnosić opłaty za drogi w Europie?

Najczęściej spotykanymi metodami opłacania przejazdów autostradami w krajach europejskich są:

  • płatność gotówką/kartą,
  • użycie systemu satelitarnego,
  • winiety (w formie naklejek lub w wersji elektronicznej), w tym jednorazowe wykupienie przejazdu,
  • systemy punktowo rejestrujące przejazdy w technologii radiowej.

W każdym kraju obowiązują nieco inne zasady i stawki za przejazd. Np. w Szwajcarii obowiązują dwa systemy. Kierowcy zagranicznych samochodów osobowych muszą zaopatrzyć się w winietę, natomiast w przypadku pojazdów powyżej 3,5 tony opłata wynika z kilku czynników: przebytych kilometrów, klasy emisji spalin oraz masy pojazdu. W Niemczech opłaty wnoszą użytkownicy pojazdów o masie całkowitej powyżej 7,5 tony. W wielu krajach obowiązuje jednak system EETS, który ułatwia działanie firmom transportowym na terenie UE, jak i poza nią.

Czym jest EETS?

EETS, tłumaczone jako Europejska Usługa Poboru Opłaty Elektronicznej, jest inicjatywą, której celem jest ujednolicenie sposobów poboru opłat za poruszanie się po drogach. EETS umożliwiło otwarcie rynku na zewnętrzne firmy, dzięki czemu mogą one oferować użytkownikom konkurencyjne warunki. System został wprowadzony i obowiązuje w następujących krajach: Austria, Belgia, Bułgaria, Francja, Hiszpania, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry oraz Włochy.

W praktyce oznacza to, że jedno urządzenie (takie jest EETS 4U oferowane przez Tollway, o którym więcej poniżej) pozwala na wnoszenie płatności w różnych systemach i technologiach. Użytkownik, który korzysta z usług danego dostawcy EETS, wywiązują się tym samym z obowiązku opłacenia danego przejazdu i nie muszą korzystać z usług krajowego poborcy.

EETS 4U w Tollway

EETS 4U to uniwersalne urządzenie, które umożliwia uiszczanie opłat za drogi w kilkunastu krajach – Austrii, Belgii, Bułgarii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Polsce (eToll), Portugalii, Szwajcarii, Szwecji, Węgrzech oraz Włoszech . Dzięki niemu nie ma konieczności pobierania biletu, stania w kolejkach, szukania gotówki.

Zaletą korzystania z urządzeń Tollway jest nie tylko oszczędność czasu pracy kierowców. Ponieważ Tollway ma dostęp do zniżek, które obowiązują we Francji, Hiszpanii i Włoszech, Twoja firma transportowa zaoszczędzi także i na przejazdach.

Poprzedni artykuł

Jak historia kierowcy wpływa na składkę ubezpieczenia samochodowego?

Następny artykuł

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie AC motocykla?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *