Strona główna»Biznes»Poleasingowe samochody osobowe — Gdzie kupić? Jak sprawdzić?

Poleasingowe samochody osobowe — Gdzie kupić? Jak sprawdzić?

Na rynku wtórnym pojazdów, dość liczną grupę stanowią auta poleasingowe. W większości przypadków są to samochody kilkuletnie, czasami jeszcze na gwarancji, a ich cena nierzadko jest nieco niższa aniżeli cena rynkowa takiego samego modelu z prywatnych rąk.

Z racji, że samochody poleasingowe budzą coraz to większe zainteresowanie wśród kupujących, warto wiedzieć, gdzie takich aut szukać, czy jak je sprawdzić. Wiele ciekawych informacji znajdziesz w tym poradniku! Jeżeli chcesz kupić auto poleasingowe, ten poradnik jest dla Ciebie!

Czym są samochody poleasingowe

Na początku odnieśmy się do tego, czym właściwie są auta poleasingowe. Jak sama nazwa wskazuje, jako nowe, dane samochody były kupowane w formie leasingu np. przez firmy. Po zakończeniu umowy, pojazdy te zostały odkupione np. przez firmy trudniące się późniejszą odsprzedażą aut poleasingowych.

Zapewne nie jednokrotnie usłyszeć można było wiele opinii dotyczących aut poleasingowych — najczęściej, że samochody te są zaniedbane, z wysokimi przebiegami itp. Okazuje się, że nie do końca jest to prawdą. O ile może zdarzyć się przysłowiowa mina, o tyle w większości przypadków aut poleasingowych — nie ma się czego doczepić. Głównie z uwagi na to, że dane pojazdy były serwisowane w autoryzowanych stacjach, naprawiane zawsze na czas i na oryginalnych częściach. Co więcej, wszelkie szkody zawsze są udokumentowane w historii pojazdu, zatem w prosty sposób można zweryfikować historię auta.

Grafika przedstawiająca zakup samochodu

Samochody używane poleasingowe, a zakup

Dobrze jest mieć na uwadze, w jaki sposób można pozyskać auta poleasingowe. Okazuje się, że jest na to kilka sposobów.

Wymienić można, chociażby klasyczny zakup za gotówkę, czy w kredycie. Takie formy pozyskania pojazdu są najczęściej wykorzystywane przez osoby prywatne. Wiąże się z tym m.in. poczucie posiadania samochodu na własność itp. Wadą takiego rozwiązania jest utrata na wartości pojazdu, a co za tym idzie utrata włożonych w pojazd środków.

Wynajem długoterminowy to druga opcja na pozyskania auta poleasingowego, w dodatku bardzo atrakcyjna. Wiąże się ona z podpisaniem umowy na okres od około 12 do 60 miesięcy. Podpisując umowę, zgadzamy się na opłacanie comiesięcznych rat w określonej kwocie za samochód. Istotne jest, że w kosztach raty wliczony jest serwis pojazdu, wymiana opon, czy wiele innych udogodnień przygotowanych dla nabywcy. Wybierając najem długoterminowy, nie trzeba się także martwić przymusem wykupu pojazdu po zakończonej umowie, jak i przymusem uiszczania opłaty wstępnej. Obydwie te opcje są dobrowolne.

Rozwiązanie to ma także swoje minusy, głównym jest roczny limit kilometrów. Otóż podpisując umowę, deklarujemy, ile maksymalnie auto pokona kilometrów. Za każdy przejechany ponadnormatywnie kilometr, usługodawca będzie naliczał dodatkowe opłaty. Pomimo wszystko wynajem długoterminowy samochodów używanych to aktualnie jedna z najbardziej atrakcyjnych form na pozyskanie pojazdu, np. poleasingowego.

Ostatnią możliwą formą finansowania, na temat której można wspomnieć, jest przejęcie leasingu bądź nowa umowa leasingowa, np. konsumencka.

Atrakcyjny samochód, który można kupić

Gdzie kupić i jak sprawdzić auto poleasingowe

Szukając samochodu np. w ogłoszeniach, na aukcjach internetowych i wielu innych miejscach, z pewnością natrafimy na wiele ofert z pojazdami poleasingowymi. Auta takie występują w wielu segmentach, zazwyczaj od A do C, a wliczają się w to także auta dostawcze.

Jednak nie oznacza to, że każdy pojazd poleasingowy jest godny uwagi. Najlepiej skupić się na renomowanych miejscach, gdzie sprzedawane są poleasingowe auta osobowe. Dzięki temu nie tylko wybór pojazdu będzie zdecydowanie większy, ale także możemy mieć możliwość ze skorzystania z wielu możliwości finansowania, np. wynajmu długoterminowego, jak i co najważniejsze będziemy mieć zdecydowanie większą pewność, że kupujemy dobry samochód.

Kiedy już pojazd zostanie wybrany, możemy w prosty sposób zweryfikować jego stan techniczny, jak i całą historię pojazdu. O ile wszelkie wpisy znajdziemy w książce serwisowej, o tyle za pomocą numeru VIN możemy sprawdzić raz jeszcze nurtujące nas informacje. Ponadto wiele film sprzedających umożliwia dodatkowo możliwość skorzystania ze stacji obsługi serwisowej. Dzięki temu możemy np. obejrzeć auto od spodu, wysłuchać ewentualnych rad specjalisty itp.

Co istotne, często auto poleasingowe może mieć spory przebieg. Nie oznacza to jednak, że taki samochód należy od razu przekreślić. Jeżeli pojazd będzie zadbany pod kątem mechanicznym jak i wizualnym, wysoki przebieg nie będzie stanowił problemu.

Przykładowy samochód poleasingowy

Auta poleasingowe — zalety i wady

Pomimo iż samochody osobowe poleasingowe to naprawdę ciekawa alternatywa dla kupna auta z prywatnych rąk, warto wiedzieć, że te pomimo ogromnej ilości zalet, mają też kilka wad. Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Samochody poleasingowe i ich zalety

  • Zazwyczaj samochody poleasingowe posiadają pełną historię pojazdu prowadzoną od nowości, dzięki czemu łatwo można zweryfikować przeszłość takiego auta.
  • Poleasingowe samochody najczęściej występują na rynku wtórnym w wieku 3-5 lat. Dzieje się tak z uwagi na to, że taki okres czasu trwają przeważnie umowy leasingowe, a po zakończeniu umowy, auto zostaje odsprzedane.
  • Przebieg pojazdu, choć może być wysoki, to przeważnie jest oryginalny.
  • Samochody poleasingowe zawsze serwisowane są w autoryzowanych stacjach i przeważnie na oryginalnych częściach.
  • Decydując się na samochód poleasingowy, otrzymujemy ogromny wybór takich aut.
  • Cena to także ogromna zaleta, często jest ona niższa od średniej ceny rynkowej podobnego samochodu.
  • Niektóre firmy sprzedające oferują swoim klientom możliwość skorzystania z różnych form finansowania.

Samochody poleasingowe i ich wady

  • Decydując się na samochody poleasingowe, w wielu przypadkach należy liczyć się z zaledwie podstawowym wyposażeniem i rodzajem silnika z palet producentów. Często dane auta były kupowane jako cala flota dla firm, zatem decyzje mogły być podejmowane pod kątem ekonomicznym. Zdarzyć się jednak mogą auta bardzo dobrze wyposażone np. od prywatnych przedsiębiorców, czy takie, które użytkował zarząd większych firm.
  • Czasami natrafić można na brzydki egzemplarz auta poleasingowego. Chociaż bardzo rzadko, to nadal zdarzają się zaniedbane sztuki. Nie oznacza to, że po takim zajściu od razu należy przekreślić inne samochody poleasingowe!
  • Wady dotyczące niektórych form finansowania, jak np. limit kilometrów w wynajmie długoterminowym.

Jedno z popularnych aut poleasingowych

Dla kogo używany samochód poleasingowy i czy warto kupić auto poleasingowe

Sprzedaż takich aut ukierunkowana jest głównie w stronę osób prywatnych, jak i małych firm, które tanim kosztem chciałyby pozyskać całą flotę samochodów.

Jeżeli chodzi o osoby prywatne, zdecydowanie największą zaletą dla takich klientów będzie pewna historia samochodu i młody rocznik.

W przypadku małych firm będą górować kwestie ekonomiczne i ogólne niższe ceny samochodów, aniżeli ich odpowiedników z rynku wtórnego.

Czy warto kupić auto poleasingowe? Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć sobie indywidualnie, jednak biorąc pod uwagę zdecydowaną większość zalet, jakie niesie za sobą samochód poleasingowy, okazuje się, że warto rozważyć jego zakup. Decyzja zakupowa wpierw podparta powinna być wyszukaniem renomowanej firmy sprzedającej, dzięki czemu będziemy mieć pewność zakupu dobrego egzemplarza samochodu.

Podsumowanie

Okazuje się, że samochód poleasingowy to bardzo ciekawa opcja dla wielu osób. Nie można wierzyć w mity dotyczące tych aut, gdyż wiele z nich jest przesadzone lub zwyczajnie nieprawdziwe. Samochód poleasingowy, aktualnie to często pewniejsza, tańsza i po prostu lepsza alternatywa dla innych pojazdów z rynku wtórnego. Pamiętaj jednak o kwestiach dotyczących zakupu takich samochodów!

Poprzedni artykuł

Jaki kabel do ładowania samochodu elektrycznego wybrać?

Następny artykuł

Ubezpieczenie samochodu - jakie wybrać? Cechy dobrego OC i AC

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *