Strona główna»Artykuły»Jak wybrać środek do czyszczenia skóry w samochodzie?

Jak wybrać środek do czyszczenia skóry w samochodzie?

Skórzane tapicerki w samochodzie dodają klasy i są bardzo efektowne. Na tle innych tekstyliów skóra wyróżnia się przede wszystkim  tym, że jest wytrzymalsza, ale tylko wtedy, gdy jest odpowiednio zadbana. Niestety często posiadacze aut nie do końca wiedzą jak ją czyścić. W efekcie pojawiają się więc uszkodzenia, które prezentują się po prostu nieatrakcyjnie. Dlatego warto zadać sobie kilka pytań. Jak dbać o skórę w samochodzie? Jaki środek do czyszczenia wybrać? Jak często czyścić skórę w aucie? Odpowiedzi znajdują się poniżej!

Jak dbać o skórę w samochodzie?

Prawidłowe dbanie o skórzaną tapicerkę sprawia, że będzie dobrze  wyglądała nawet przez wiele lat. Poza samym czyszczeniem dobrze jest wiedzieć, że na stan skóry mogą mieć wpływ czynniki zewnętrzne niezależne od posiadacza samochodu. Na szczęście można zapobiec szkodliwym działaniom, ale trzeba wiedzieć jak to zrobić. Na skórę w samochodzie negatywnie działają promienie słoneczne. Kiedy tapicerka jest wystawiona na ich bezpośredni wpływ, to pojawiają się na niej pęknięcia, ponieważ słońce je zwyczajnie wysusza. Zresztą podobnie jest z promieniowaniem ultrafioletowym, które powoduje uszkodzenia skóry, jej blaknięcie. Natomiast, gdy tapicerka jest jasna, to z czasem mogą pojawić się na niej żółte, nieestetyczne plamy.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest zbyt niska temperatura. Materiał staje się mniej elastyczny i znacznie twardszy. Kiedy temperatura zaczyna rosnąć, to skóra zaczyna pękać. Choć na te działania, właściciel samochodu nie ma większego wpływu, to może przecież parkować w garażu lub na podziemnym parkingu, gdzie słońce, czy zimne powietrze mają niewielki dostęp. Gorzej jest, jeśli sam zaniedbuje czystość w aucie lub nieodpowiednio o nią dba. Jak się bowiem okazuje, na skórę szkodliwie działają też kurz, niewielkie zanieczyszczenia, czy źle dobrane kosmetyki.

Zanim rozpoczęte zostaną porządki w samochodzie, warto dowiedzieć się z jakiej skóry została wykonana tapicerka oraz w jaki sposób i w jakim stopniu była obrabiana. Mimo że ta wiedza jest potrzebna, to można zastosować się do ogólnych zasad czyszczenia skórzanej tapicerki. Do tego zadania koniecznie należy wybierać dobrej jakości ściereczek z mikrofibry lub takich, które na siedzeniach nie będą pozostawiać włókien. Następnie przyjdzie pora na wybranie środka do czyszczenia skór oraz pędzla z miękkim naturalnym lub syntetycznym włosiem. Twardych trzeba unikać za wszelką cenę, ponieważ mogą zniszczyć tapicerkę.

W pierwszej kolejności wyczyścić należy zanieczyszczenia ostre, czyli taki, które mogą szkodzić skórze np. piasek lub okruszki. Tutaj sprawdzi się odkurzacz. Następnie przy pomocy pędzla lub miękkiej szczotki można usunąć brud, który utknął w trudno dostępnych zakamarkach. Dobrze jest też zaopatrzyć się w odżywkę oraz środek do czyszczenia skór.

Jaki środek do czyszczenia skór wybrać?

Dobry środek do czyszczenia skór w samochodzie charakteryzuje się przede wszystkim korzystnym wpływem na tapicerkę. Musi także impregnować materiał, aby mógł dłużej posłużyć kierowcy. Warto też zwrócić też uwagę na to, aby produktu nie trzeba było stosować zbyt często np. cztery razy do roku. To, co powinno nas też zainteresować, to środek do czyszczenia skór nawilżający oraz chroniący przed czynnikami zewnętrznymi. Preparat musi być pozbawiony alkoholu oraz rozpuszczalnika w składzie. Co ciekawe, w tym przypadku cena także ma znaczenie. Zazwyczaj wyższa jest równoznaczna z lepszą jakością i skutecznością. Warto wiedzieć, że zainwestowanie w środek do czyszczenia skór, to wydatek mniejszy niż przyszłoby nam zapłacić za wymianę tapicerki lub skorzystanie z usług profesjonalnej firmy czyszczącej. Raczej nie jest konieczne wskazywanie, która opcja jest korzystniejsza.

Jak często czyścić skórę?

Czyszczenie skórzanej tapicerki w samochodzie ma wpływ nie tylko na jej wygląd zewnętrzny, ale też jej wytrzymałość. Środek do czyszczenia skór zapewnia jej warstwę ochronną, dzięki której nie pojawią się uszkodzenia, czy też odbarwienia. Wśród kierowców istnieje niepisana zasada, że czyszczenie powinno zostać przeprowadzone przynajmniej cztery razy w roku, czyli co kwartał. Oczywiście w razie nagłego, nieprzewidzianego zabrudzenia należy ten zabieg pielęgnacyjny stosować częściej. Jednak niewskazane jest używanie środków do czyszczenia skóry w nadmiarze, bo może jej zaszkodzić nawet niewielka ilość wilgoci.

Poprzedni artykuł

Dlaczego warto powierzyć czyszczenie tapicerki samochodowej profesjonalistom?

Następny artykuł

Jak wybrać matę do bagażnika?

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.