Strona główna»Bezpieczeństwo»Po co zakłada się kask motocyklowy?

Po co zakłada się kask motocyklowy?

0
Udostępnień
Pinterest Google+

Każdy użytkownik jednośladu wie, że kask jest niezbędny żeby móc wogóle na nim śmigać. Według Prawa o ruchu drogowym motocyklista ma obowiązek nosić kask. Za niedostosowanie się grozi mandat. Z czego to wynika? Po co zakładać kask?

Drobiazg, który ratuje życie

Kask jest niezbędnym elementem wyposażenia motocyklisty. Jego podstawową funkcją jest chronienie głowy, która jest kluczowym punktem organizmu. Dobry kask zwiększa szansę na przeżycie w razie wypadku drogowego. Chroni głowę oraz szczękę podczas uderzenia, a nawet amortyzuje je. Z tego powodu jego właściwy wybór jest kluczowy. Należy podkreślić, że powinno kupować się wyłącznie kaski motocyklowe, które posiadają homologację oraz certyfikaty bezpieczeństwa.

Czym charakteryzują się kaski motocyklowe?

Przede wszystkim skorupy kasków muszą być wykonane z włókien szklanych, węglowych, aramidowych lub ich hybryd. Materiały te są maksymalnie sztywne i niezwykle odporne na perforację. Dzięki swojej sztywności nie pękają po pierwszym uderzeniu, jak ma to miejsce w tańszych skorupach z termopalstiku. Oznacza to dużo lepszą ochronę głowy w czasie wypadku. Nowe materiały pozwalają na zmniejszenie wagi kasków, niemniej obiektywnie rzecz biorąc – są one dość ciężkie i trzeba przyzwyczaić się do ich używania. Źle dobrany kask może powodować bóle szyi i kręgosłupa.

Inną charakterystyczną cechą kasków są systemy wentylacji. Każdy kask ma otwory wentylacyjne, które można dowolnie otwierać lub zamykać. Mają one dwie role – pozwalają na chłodzenie głowy, czyli zwiększenie skupienia kierowcy oraz umożliwiają kontrolę nad parowaniem szyby. To żadna tajemnica, że podobnie jak szyby samochodowe, osłona w kasku paruje. To sytuacja bardzo niebezpieczna zarówno dla motocyklisty jak i pozostałych użytkowników drogi, bo ogranicza widoczność. Swobodna cyrkulacja powietrza wewnątrz kasku rozwiązuje ten problem.

Zobacz również:  Jak rozkodować radio samochodowe?

Zalety kasków

Główną zaletą jest oczywiście, podnoszenie bezpieczeństwa. Głowa to część witalna organizmu człowieka i każdy jej uraz może okazać się zagrożeniem życia. Kaski mają też szereg mniej jasnych funkcji.

Jedną z podstawowych jest tłumienie hałasu. Kask wycisza harmider i ułatwia skupienie się na jeździe. Motocyklista znajduje się na drodze pomiędzy samochodami, ciężarówkami, autobusami… wszystko to powoduje ogromny hałas, który rozprasza kierowcę. Czasami może nawet powodować reakcje bólowe. Dobry kask odcina motocyklistę od zbędnych rozpraszaczy.

Wiele kasków ma kształt stworzony z myślą o aerodynamice. Należą do nich głównie kaski integralne, szczękowe oraz te przeznaczone do jazdy wyczynowej. Powierzchnia kasku jest opływana przez powietrze i nie stawia tak dużego oporu jak na przykład goła głowa. Wpływa to pozytywnie na wyniki osiągane podczas jazdy sportowej. Przy turystycznej jeździe – po prostu podnosi to jej komfort.

Do kasku można dokupić wideorejestrator, interkom albo nawet specjalny zestaw słuchawkowy. Wszystkie te gadżety to bajery, które mogą okazać się nie tylko przydatne, ale też po prostu uprzyjemnić życie.

Poprzedni artykuł

Subaru XV: rozsmakuj się w detalach

Następny artykuł

Motoryzacyjne oszczędności - jak w prosty sposób zachować trochę więcej pieniędzy w portfelu

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *