Strona główna»Biznes»Nowe auto firmowe pod koniec roku. Czy to się opłaca?

Nowe auto firmowe pod koniec roku. Czy to się opłaca?

Planujesz nowy samochód w firmie? Warto pomyśleć o leasingu auta używanego. Do dyspozycji masz wiele atrakcyjnych modeli, które możesz dopasować do swoich potrzeb. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na podpisanie umowy przed końcem roku, możesz na tym sporo zyskać. Sprawdź, dlaczego ostatni kwartał to najlepszy czas na taką inwestycję.

Samochód „na firmę” – dlaczego warto?

Większość przedsiębiorców, którzy wykorzystują samochody w swojej działalności, rozlicza koszty ich eksploatacji. Jest to korzystne z punktu widzenia podatków. Wydatki na samochód można łatwo udokumentować, a także uzasadnić konieczność ich ponoszenia, dlatego potencjał rozliczania kosztów samochodu w firmie jest znaczący i warto to wykorzystać.

Eksploatację auta firmowego można rozliczać na dwa sposoby. Oba opisujemy poniżej.

Kilometrówka

Pierwszy sposób dotyczy auta prywatnego, które jest używane do celów służbowych. Wówczas nie należy ono do majątku firmy. W tym przypadku wydatki ponoszone na jego eksploatację oblicza się przy wykorzystaniu tak zwanej kilometrówki.

Przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Na jej podstawie ustala się liczbę kilometrów przejechanych w celach służbowych. Mnoży się ją przez stawkę określoną w przepisach, a wynik to maksymalna kwota kosztów do rozliczenia w danym okresie. W tym przypadku nie można jednak stosować amortyzacji pojazdu, co stanowi spory minus.

Samochód firmowy

Auto firmowe to takie, które należy do majątku przedsiębiorstwa. Jeśli zostanie kupione „na firmę”, to staje się środkiem trwałym w sposób automatyczny. Wówczas nie ma konieczności prowadzenia kilometrówki, ponieważ cały przebieg pojazdu jest traktowany jako wygenerowany w celach służbowych.

Dużym plusem takiego rozwiązania jest możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Polegają one na uwzględnianiu w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej wartości pojazdu. Oznacza to, że co miesiąc odlicza się wydatki związane z nabyciem samochodu.

Przepisy określają, jaki procent wartości można rozliczyć w danym roku. Obliczoną kwotę wpisuje się do Księgi Przychodów i Rozchodów (KPiR) jako koszt. Im wyższa amortyzowana wartość, tym większe koszty można uwzględnić, a co za tym idzie, obniżyć konieczny do zapłaty podatek dochodowy.

Wprowadzenie do firmy samochodu służbowego może dać zatem wiele korzyści. Kiedy najlepiej go kupić, by zyskać na tym jak najwięcej?

Nowe auto firmowe pod koniec roku – co można zyskać?

Przyjmuje się, że najlepszym okresem na wprowadzenie do przedsiębiorstwa samochodu firmowego jest koniec roku. Wzięcie samochodu w leasing w tym czasie jest szczególnie korzystne, jeśli mowa o pojeździe używanym. W przypadku nowych aut termin zawarcia umowy nie ma aż tak dużego znaczenia, chociaż nie pozostaje bez wpływu na finanse firmy – głównie ze względów podatkowych.

Sprawdź, dlaczego warto się zdecydować na leasing samochodu używanego właśnie pod koniec roku.

 

Kwestie podatkowe

Zgodnie z danymi firm leasingowych najwięcej umów na leasing dla firm (ale także na kredyt czy najem długoterminowy) podpisuje się właśnie w ostatnim kwartale roku.

Wynika to przede wszystkim z chęci przeprowadzenia optymalizacji podatkowej. Firmy decydują się na leasing samochodu, bo dzięki temu mogą obniżyć swoje zobowiązania fiskalne. Pod koniec roku szczególną popularnością cieszą się kalkulacje z wysokim wkładem własnym, który można jednorazowo ująć w kosztach prowadzenia działalności. Dodatkowym kosztem jest również wykupienie ubezpieczenia GAP.

Leasing samochodu używanego pod koniec roku jest zatem korzystny, ponieważ pozwala na obniżenie wysokości podatku dochodowego.

Końcówka roku a umowa leasingowa

Koniec roku to „gorący okres” u leasingodawców także dlatego, że od 1 stycznia wszystkie pojazdy będą nominalnie o rok starsze. Firmy leasingujące zawsze przyjmują maksymalny wiek samochodu, który finansują. Może się więc okazać, że w nowym roku auto używane nie będzie już mogło zostać wzięte na firmę lub umowa leasingowa będzie mogła być zawarta na krótszy okres.

W przypadku wielu firm maksymalny wiek samochodu wynosi 8 lat, a niekiedy jest to 10 lub 12 lat. Jeśli planujesz leasing samochodu używanego, weź tę kwestię pod uwagę.

Wyprzedaże

Końcówka roku to także czas wyprzedaży. To oznacza, że niektóre modele aut używanych mogą być znacznie tańsze niż kilka miesięcy wcześniej. Promocyjne ceny nie są oczywiście regułą, dlatego nie można zakładać, że stosuje je każdy leasingodawca lub sprzedawca. Warto jednak zwracać na nie uwagę, ponieważ mogą pozwolić nieco zaoszczędzić.

Zawierając umowę leasingu, zawsze warto porównać kilka ofert i wybrać tę, która przyniesie firmie najwięcej korzyści – nie tylko pod względem odliczenia podatku w bieżącym roku.

Przykładowo Leasing KINTO ONE na samochody używane w Toyota Leasing daje możliwość skorzystania z finansowania na elastycznych warunkach. Samodzielnie decydujesz, jaką kwotę przeznaczysz na wpłatę wstępną, a w czasie trwania umowy spłacasz tylko utratę wartości auta. Twoja miesięczna rata może być niska.

Poprzedni artykuł

Michael Schumacher – siedmiokrotny kontrowersyjny mistrz Formuły 1

Następny artykuł

Od miasta do wsi: Jak samochody elektryczne zmieniają mobilność w różnych środowiskach

Brak komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *